Rodzaje lokat bankowych (część 1).

Lokaty bankowe są przeznaczone dla osób, które posiadają sporą gotówkę i chcą ją w jakiś sposób zainwestować jednak co najważniejsze nie wymagają sporych zysków z takich inwestycji. Nieduże zyski są oczywiście kosztem tego, iż większość lokat to produkty bezpieczne, na których nie mamy prawa stracić pieniędzy, a jedynie zyskać.

Lokaty bankowe można założyć na okres roku, dwóch czy tez trzech lat, istnieją także lokaty krótkoterminowe, które można założyć na okres kilku miesięcy, a nawet kilku dni. Podczas wybierania lokaty warto także pamiętać, że bank ZAWSZE podaje oprocentowanie lokat w skali roku, jakie lokaty by to nie były, miesięczne, półroczne, czy kwartalne, ich oprocentowanie jest podawane w skali roku.

Bank przeważnie wymaga minimalnej kwoty wpłaty na lokatę i są to kwoty w granicach od pięciuset złotych do tysiąca złotych. Są to bardzo małe kwoty, które na ogół nie przynoszą praktycznie żadnego zysku i zwyczajnie nie ma sensu ich zakładać. Lokaty mogą być odnawialne, to znaczy po upływie okresu lokaty bank automatycznie założy nam kolejną lokatę na taki sam okres, a kwotę będą stanowiły odsetki oraz stary kapitał.

1 Comment

  1. Co do tego odnawiania lokat przez bank, to radzę uważać. Bank zawsze, ale to zawsze wybiera dla nas najmniej korzystną lokatę, o najmniejszym oprocentowaniu. Dlatego warto pamiętać o terminie zakończenia lokaty i albo osobiście udać się do banku w celu założenia nowej lokaty, albo zrobić to przez Internet – jeśli w ogóle jest taka opcja.