Które oprocentowanie lokaty jest lepsze – stałe czy zmienne?

Które oprocentowanie lokaty jest lepsze – stałe czy zmienne?

Lokaty często są zakładane przez osoby, które zwyczajnie się nie znają, a chcą zainwestować swoje ciężko zarobione pieniądze aby mieć w późniejszym czasie odrobinę pieniędzy. Niestety większość osób nie widzi różnicy w rodzajach lokatach, a także ich parametrach patrząc tylko i wyłącznie na wysokość ich oprocentowania. Warto powiedzieć, że oprocentowanie jest zawsze podawane przez bank w skali roku i nie ma znaczenia czy jest to informacja podana dla lokaty kwartalnej, miesięcznej czy półrocznej, bank zawsze poda oprocentowanie w skali roku.

Jaka jest różnica pomiędzy oprocentowaniem stałym, a oprocentowaniem zmiennym? Przede wszystkim najbardziej podstawową różnicą jest komfort bezpieczeństwa oraz możliwość obliczenia zysku już na samym początku. Stałe oprocentowanie się nie zmieni, mamy tego pewność, możemy też przeliczyć ile na niej zyskamy, jednak oprocentowanie zmienne to jedna wielka niewiadoma. Bank może podwyższyć oprocentowanie wraz z rosnącą inflacją lub obniżyć oprocentowanie wraz ze spadkiem gospodarczym kraju – wszystko zależy od decyzji NBP.

2 Comments

  1. Oprocentowanie stałe będzie korzystne, jeśli ogólne oprocentowanie banków spada (gdy NBP systematycznie obniża stopy procentowe). Oprocentowanie zmienne będzie lepsze, gdy bank centralny będzie podnosił stopy procentowe. Niestety banki komercyjne są na tyle cwane, że oprocentowanie zmienne oferują w momencie obniżania stóp, a stałe w momencie ich podnoszenia – tak żeby było to dla nich korzystne.

  2. Lepsze jest oprocentowanie stałe – w końcu lokata ma być pewnym sposobem inwestowania kapitału, a stałe oprocentowanie to jasne i w pełni czytelne warunki umowy; oprocentowanie zmienne faktycznie może być korzystne, gdy podnoszone są stopy procentowe, ale tak naprawdę podnoszenie oprocentowania przez bank w trakcie trwania lokaty dzieje się sporadycznie, a w drugą stronę i owszem