Jak uniknąć podatku Belki?

Jak uniknąć podatku Belki?

Wiemy już jak oblicza się podatek Belki, jednak jak możemy go uniknąć? Sposobów jest tyle ile głów i pomysłów jednak najlepszym mógłby się wydawać ten, by w ogóle nie inwestować naszych pieniędzy w lokatę wtedy nie będziemy zobowiązani do uiszczania jakichkolwiek podatków.

Pierwszy lepszy sposób to tak zwana poliso lokata czyli najzwyklejsza w świecie lokata z dodaną funkcją ubezpieczenia. W takim produkcie finansowym nie ma opodatkowania jednak dość często przynosi on mierne zyski z oprocentowania.

Najpopularniejszym niegdyś sposobem było wykorzystania miecza przeciwko osobie, która wojuje mieczem. Mianowicie mowa tutaj o przepisach ordynacji podatkowej, a mianowicie zasadzie mówiącej o zaokrąglaniu naliczonego podatku od odsetek. Popularnym było wykorzystywanie zasady zaokrąglania, czyli 49 groszy i niżej zaokrąglamy do zera. Tak więc w przypadku dziennych lokat, gdy nasze dzienne odsetki kapitalizowane do konta nie przekraczały 49 groszy to naliczenie 19 procent podatku odbywało się na kwocie równej zero. 0.19 razy 0 równe 0. Tak oto w łatwy sposób udało się bankowcom pominąć podatek Belki jednocześnie uatrakcyjniając swoją ofertę.

1 Comment

  1. Obecnie nie ma już chyba takiego sprytnego sposobu omijania „podatku Belki”, przynajmniej nie widuje się już ofert na lokaty bez tego podatku. O tych poliso-lokatach to szkoda pisać, to był i jest zwykły wyzysk. Teraz bez tego podatku to są chyba tylko oszczędności lokowane w funduszach emerytalnych, w tym tzw. trzecim filarze, ale w ten sposób inwestuje bardzo mała grupa osób.