Wpis otagowano "bankowość"

Jak uniknąć podatku Belki?

Jak uniknąć podatku Belki?

Wiemy już jak oblicza się podatek Belki, jednak jak możemy go uniknąć? Sposobów jest tyle ile głów i pomysłów jednak najlepszym mógłby się wydawać ten, by w ogóle nie inwestować naszych pieniędzy w lokatę wtedy nie będziemy zobowiązani do uiszczania jakichkolwiek podatków.

Pierwszy lepszy sposób to tak zwana poliso lokata czyli najzwyklejsza w świecie lokata z dodaną funkcją ubezpieczenia. W takim produkcie finansowym nie ma opodatkowania jednak dość często przynosi on mierne zyski z oprocentowania.

Najpopularniejszym niegdyś sposobem było wykorzystania miecza przeciwko osobie, która wojuje mieczem. Mianowicie mowa tutaj o przepisach ordynacji podatkowej, a mianowicie zasadzie mówiącej o zaokrąglaniu naliczonego podatku od odsetek. Popularnym było wykorzystywanie zasady zaokrąglania, czyli 49 groszy i niżej zaokrąglamy do zera. Tak więc w przypadku dziennych lokat, gdy nasze dzienne odsetki kapitalizowane do konta nie przekraczały 49 groszy to naliczenie 19 procent podatku odbywało się na kwocie równej zero. 0.19 razy 0 równe 0. Tak oto w łatwy sposób udało się bankowcom pominąć podatek Belki jednocześnie uatrakcyjniając swoją ofertę.

czytaj więcej

Jak dobrze obliczyć podatek Belki na lokacie?

W naszym kraju tak zwany podatek Belki czyli podatek od zysków kapitałowych został wprowadzony w 2002 roku. Kto go wprowadził? Oczywiście ówczesny minister finansów czyli Marek Belka. Nominalna stawka tego podatku to równo dziewiętnaście procent. W przypadku lokat bankowych to bank odpowiada za pobranie oraz odprowadzenie odpowiedniej kwoty dla fiskusa. Warto może jednak zainteresować się w jaki sposób jest to robione.

Proces obliczania podatku jest niesamowicie prosty. Rozpatrzmy go na przykładzie lokaty dwunastomiesięcznej, gdzie kapitalizacja odsetek nastąpiła na koniec okresu rozliczeniowego. Odsetki na samym początku zaokrąglić trzeba do pełnych złotówek. 49 groszy i niżej, zaokrąglamy w dół, 50 groszy i wyżej zaokrąglamy do góry. Następnie dany wynik musimy przemnożyć przez 0.19 (co odpowiada dziewiętnastu procentom podatku), a następnie wynik tego mnożenia, powinniśmy znów zaokrąglić używając zasady zaokrąglania z samego początku całego procesu. Jak widać naliczania podatku Belki nie jest trudne, każdy to potrafi kto uczęszczał w szkole na matematykę.

czytaj więcej

Szybki rozwój bankowości elektronicznej.

Kto by pomyślał jeszcze dwadzieścia lat twemu, że bankowość tak prężnie rozwinie się w nowym tysiącleciu, które nadeszło wraz z dwu tysięcznym rokiem. Konta bankowe były już dostępne od dawien, nie mniej jednak elektroniczna bankowość, to stosunkowo młody produkt oferowany w bankach komercyjnych i nie tylko. Elektroniczna bankowość pozwala nam przede wszystkim na dostęp do naszych pieniędzy przez Internet. Dzięki szybkiemu rozwojowi Internetu oraz coraz szerszego jego oddziaływania możemy teraz dziękować bankom za to, że z naszego domu, siedząc w fotelu, możemy dokonywać nawet najdrobniejszych przelewów internetowych czy innych operacji na naszym koncie bankowym. Bez elektronicznej bankowości zakupy na allegro czy w jakimkolwiek innym sklepie internetowym nie były by tak łatwe, a przede wszystkim przyjemne. Aktualnie wystarczy kilka kliknięć na stronie internetowej oraz w serwisie transakcyjnym naszego banku by kupić jakikolwiek przedmiot poprzez Internet, a wszystko to dzięki kilkukrotnie już wspominanej bankowości elektronicznej.

czytaj więcej

Lokata Zysk+ od Santander Consumer Bank.

Santander Consumer Bank znalazł się już raz w naszym rankingu korzystnych lokat. Pojawia się on ponownie. Bank ten koncentruje swoje siły wyłącznie na klientach indywidualnych stąd też ilość oferowanych lokat na rynku produktów finansowych. Santander Consumer Bank do niedawna nosił nazwę AIG Bank. Głównymi produktami oferowanymi przez ten bank należący do hiszpańskiej grupy Santander są kredyty jednak także możemy liczyć na szeroką gamę lokat oferowanych przez ten bank.

Jedną z ciekawszych lokat jest Lokata Zysk+, której oprocentowanie jest równe 6.40 procent. Jest to rzecz jasna oprocentowanie podane w skali roku. Samą lokatę zakładamy na okres piętnastu miesięcy. Przy czym należy pamiętać, że zerwanie umowy grozi pewnymi konsekwencjami. Te konsekwencje to między innymi utrata wszystkich nagromadzonych odsetek. Jeżeli nie zerwiemy umowy, kapitalizacja odsetek nastąpi dopiero po upływie okresu umowy. Minimalna kwota jaką musimy wpłacić na tą lokatę to tysiąc złotych, maksimum nie jest ustalone przez bank.  Oprocentowanie jest stałe, bank nie ma prawa go zmienić.

czytaj więcej