Wpis otagowano "oprocentowanie"

Które oprocentowanie lokaty jest lepsze – stałe czy zmienne?

Które oprocentowanie lokaty jest lepsze – stałe czy zmienne?

Lokaty często są zakładane przez osoby, które zwyczajnie się nie znają, a chcą zainwestować swoje ciężko zarobione pieniądze aby mieć w późniejszym czasie odrobinę pieniędzy. Niestety większość osób nie widzi różnicy w rodzajach lokatach, a także ich parametrach patrząc tylko i wyłącznie na wysokość ich oprocentowania. Warto powiedzieć, że oprocentowanie jest zawsze podawane przez bank w skali roku i nie ma znaczenia czy jest to informacja podana dla lokaty kwartalnej, miesięcznej czy półrocznej, bank zawsze poda oprocentowanie w skali roku.

Jaka jest różnica pomiędzy oprocentowaniem stałym, a oprocentowaniem zmiennym? Przede wszystkim najbardziej podstawową różnicą jest komfort bezpieczeństwa oraz możliwość obliczenia zysku już na samym początku. Stałe oprocentowanie się nie zmieni, mamy tego pewność, możemy też przeliczyć ile na niej zyskamy, jednak oprocentowanie zmienne to jedna wielka niewiadoma. Bank może podwyższyć oprocentowanie wraz z rosnącą inflacją lub obniżyć oprocentowanie wraz ze spadkiem gospodarczym kraju – wszystko zależy od decyzji NBP.

czytaj więcej

Oprocentowanie oraz kapitalizacja na lokatach.

Jedną z najważniejszych rzeczy w lokatach bankowych jest oczywiście ich oprocentowanie. Istnieje taka zasada, że im większe stopy, tym większe oprocentowanie. Mówiąc o oprocentowaniu lokat nie możemy pominąć tak ważnego tematu jakim jest podział oprocentowania na stałe lub zmienne. Stałe oprocentowanie to takie oprocentowanie lokaty, które nie zmienia się w przeciągu trwania całego okresu lokaty, natomiast zmienne oprocentowanie może zmieniać się w trakcie trwania lokaty i zazwyczaj jest to podyktowane różnym warunkami dość często niezależnymi od samego banku. Zmienne oprocentowanie najczęściej wykorzystuje się w przypadku lokat dłuższych niż dwanaście miesięcy.

Niezwykle ważnym aspektem przy wyborze odpowiedniej lokaty jest również to, w jaki sposób są kapitalizowane odsetki na lokacie. Kapitalizacja odsetek może odbywać się dla przykładu (w lokacie dwunastomiesięcznej) co miesiąc lub dopiero na koniec okresu lokaty. Oczywiście korzystniejszym rozwiązaniem jest kapitalizacja co miesiąc ponieważ większa kwota kapitału będzie pracowała na kolejny zyska z lokaty.

czytaj więcej

Oprocentowanie lokaty to kwestia do negocjacji.

Oprocentowanie lokaty to kwestia do negocjacji.

Większej części społeczeństwa, która nie za bardzo orientuje się w działaniu całego systemu bankowego i pobocznych jego aspektów wydaje się, że to co zaoferuje nam bank, jest ostateczną decyzją i nie możemy tego zmienić pod żadnym pozorem. W przypadku lokat mamy o tyle dobrze, że gdy posiadamy sporą gotówkę, to możemy z bankiem prowadzić pewne negocjacje.

Obecnie, gdy ludzie niechętnie inwestują swoje oszczędności w padające jak muchy banki, kwota nawet dwudziestu tysięcy może nas uprawnić do prowadzenia śmiałych negocjacji warunków z bankiem. Każdy bank jest dla siebie wrogiem i każdy z nich chciałby mieć te dwadzieścia tysięcy do swojej dyspozycji.

Mając taką kwotę możemy przede wszystkim negocjować warunki dotyczące oprocentowania naszych pieniędzy na lokacie, którą chcemy założyć. Możemy negocjować wysokość oprocentowania, to czy ma być ono zmienne czy stałe, a nawet to jakie będą konsekwencje poniesione przez nas w przypadku zerwania umowy o lokatę. Warto jest pytać, dyskutować i próbować.

czytaj więcej