Wpis otagowano "rodzaje"

Rodzaje lokat bankowych (część 1).

Lokaty bankowe są przeznaczone dla osób, które posiadają sporą gotówkę i chcą ją w jakiś sposób zainwestować jednak co najważniejsze nie wymagają sporych zysków z takich inwestycji. Nieduże zyski są oczywiście kosztem tego, iż większość lokat to produkty bezpieczne, na których nie mamy prawa stracić pieniędzy, a jedynie zyskać.

Lokaty bankowe można założyć na okres roku, dwóch czy tez trzech lat, istnieją także lokaty krótkoterminowe, które można założyć na okres kilku miesięcy, a nawet kilku dni. Podczas wybierania lokaty warto także pamiętać, że bank ZAWSZE podaje oprocentowanie lokat w skali roku, jakie lokaty by to nie były, miesięczne, półroczne, czy kwartalne, ich oprocentowanie jest podawane w skali roku.

Bank przeważnie wymaga minimalnej kwoty wpłaty na lokatę i są to kwoty w granicach od pięciuset złotych do tysiąca złotych. Są to bardzo małe kwoty, które na ogół nie przynoszą praktycznie żadnego zysku i zwyczajnie nie ma sensu ich zakładać. Lokaty mogą być odnawialne, to znaczy po upływie okresu lokaty bank automatycznie założy nam kolejną lokatę na taki sam okres, a kwotę będą stanowiły odsetki oraz stary kapitał.

czytaj więcej

Rodzaje lokat bankowych (część 3).

Rodzaje lokat bankowych (część 3).

Kolejne rodzaje lokat to między innymi lokata negocjowana. Podobnie jak w przypadku lokaty automatycznej tak również tutaj nazwa mówi wszystko. Zasada jest prosta, jeżeli mamy dużo pieniędzy to możemy więcej i właśnie mniej więcej na tym polega zasada lokaty negocjowanej, ponieważ w przypadku gdybyśmy chcieli zainwestować pięćdziesiąt tysięcy złotych w lokacie to śmiało możemy negocjować warunki takiej lokaty z bankiem, stąd tez wzięła się ta nazwa. Możemy wynegocjować dla przykładu wysokość oprocentowania lub konsekwencje związane z zerwaniem umowy czy też chociażby częstość kapitalizowania odsetek.

Kolejny rodzaj lokaty to chyba obecnie jedna z najbardziej popularnych ze względu na szybki i prężny rozwój internetu. Jest to tak zwana e-lokata, czyli lokata zarządzana i zazwyczaj zakładana za pośrednictwem internetu. Dość często wystarczy posiadać jedynie konto internetowe w danym banku by móc założyć  lokatą internetową, bo taka też nazwa funkcjonuje dla e-lokaty. Lokaty tego rodzaju są bardzo przyjemne w obsłudze, ponieważ wszystko możemy zrobić siedząc przed własnym biurkiem nie wychodząc z domu.

czytaj więcej

Rodzaje lokat bankowych (część 2).

Obecnie na rynku finansowym możemy rozróżnić kilka rodzajów lokat, między innymi są to lokaty standardowe – temrinowe, czyli najzwyklejsze lokaty terminowe zakładane w banku, na określony czas z określonym kapitałem i oprocentowaniem. Istnieją także lokaty rentierskie. To bardzo charakterystyczny rodzaj lokat, gdzie odsetki nie są kapitalizowane, a są od razu przeznaczane do dyspozycji właściciela takiej lokaty.

Kolejnym rodzajem lokat są lokaty progresywne. Tego typu lokaty charakteryzują się tym, że ich oprocentowanie stopniowo wzrasta wraz z biegiem czasy trwania lokaty. Bardzo często takie lokaty mogą stać się bardzo opłacalnym produktem finansowym.

Kolejny typ lokat to lokaty automatyczne. Jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj lokaty, którą bank zakłada automatycznie. Polega to mniej więcej na tym, ze w przypadku zgromadzenia wcześniej określonej nadwyżki na koncie bankowym bank automatycznie założy klientowi lokatę o kapitale równym zgromadzonym nadwyżkom. Jest to o tyle wygodne, że bank nie zwraca się do nas z wyrażeniem zgody na tego rodzaju operacje, ponieważ wcześniej na piśmie trzeba złożyć odpowiednią dyspozycję.

czytaj więcej